O przedszkolu

Przedszkole Samorządowe Nr 9 Im. Jana Brzechwy w Chrzanowie usytuowane jest w wolnostojącym budynku w centrum Osiedla Młodości. Otacza je ogród z wyznaczonymi miejscami do zabawy dla młodszych i starszych, w którym znajduje się sprzęt do zajęć i zabaw ruchowych, dwie piaskownice oraz zakątek warzywno - owocowy.

Przedszkole  powstało 1 grudnia 1981 roku. Początkowo funkcjonował tylko jeden oddział dzieci 3 – 4 letnich przy u. Łukasika 4 (obecnie ul. Szarych Szeregów) a od 13.10.1982 rozpoczęły działalność kolejne 2 oddziały dzieci 5 i 6 letnich w zaadoptowanych pomieszczeniach przy ul. Orkana 21 D. Pierwszym Dyrektorem Przedszkola była Pani mgr Marta Jakubowska.

W związku z rozbudową Osiedla Młodości zaistniała konieczność wybudowania nowego przedszkola. 15 stycznia 1990 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego obiektu przy ul. Brzezina 14, w którym znalazło opiekę ok. 125 dzieci 3, 4, 5, 6 - letnich w 5 oddziałach.

Przedszkole posiada pięć przestronnych sal, każda z nich ma wydzielone części do nauki, zabawy, wypoczynku oraz rozwoju zainteresowań. W jego najbliższym sąsiedztwie znajduje się Szkoła Podstawowa Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi Im. Szarych Szeregów w Chrzanowie z bogatym zapleczem sportowym.

Do przedszkola uczęszczają dzieci od 3 do 6 lat. Nauczyciele dbają o ich wszechstronny rozwój, wspiera ich w tych działaniach Zespół ds. Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej: pedagog specjalny, psycholog oraz logopeda. Podstawą organizacji działań wspierających jest poznanie potrzeb, możliwości i sytuacji społecznej dzieci w oparciu o prowadzone przez nauczycieli obserwacje, diagnozy, analizy wytworów prac dzieci oraz informacje uzyskiwane od rodziców. Wsparcie dzieci przez nauczycieli w pokonywaniu trudności, rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań dostrzegane jest przez rodziców.

Ważnym elementem tożsamości przedszkola są działania związane z jego patronem oraz budowanie różnorakich kompetencji dzieci w oparciu o aktywności sportowe (zajęcia szachowe i dziecięce praktykowanie jogi). Przedszkolaki corocznie uczestniczą w Festiwalu Kultury Dziecięcej, Sportowej Olimpiadzie Przedszkolaków, obchodach Dni Chrzanowa oraz biorą udział w różnorodnych konkursach.

W ramach Przedszkolnego Koła Krajoznawczego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Drepczące Kaczusie” zainteresowane dzieci uczestniczą w wycieczkach rowerowych i pieszych, wyjazdach na narty i prelekcjach. Organizując zajęcia adaptacyjne, warsztaty, imprezy, spacery, wycieczki i uroczystości nauczyciele przedszkola wykorzystują zaangażowanie rodziców. Rodzice są ważnym elementem procesów decyzyjnych oraz są współuczestnikami działań edukacyjnych.


Ulubionymi utworami literackimi wykorzystywanymi w pracy z dziećmi były wiersze i pełne humoru opowieści Jana Brzechwy. W związku z tym, patronem naszego przedszkola został Jan Brzechwa. Dnia 25 czerwca 1998 roku odbyła się uroczystość z okazji nadania imienia tego znakomitego poety i przyjaciela dzieci. Bohaterowie utworów Jana Brzechwy byli inspiracją do nadania nazw poszczególnym grupom.

We wrześniu 2002 roku podczas Pikniku Rodzinnego i Dnia "wygranego" konkursu na stanowisko Dyrektora Przedszkola Samorządowego Nr 9 Im. Jana Brzechwy w Chrzanowie przez Panią Agatę Noszczyk posadziliśmy drzewo – symbol naszego przedszkola – dąbka „Jaśka”.

 

W roku 2003 wspólnie zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy sztandar przedszkola.

 

W dnia 24.04.2017 roku podczas Święta Ogrodu Pana Jana zasadzono magnolie: "Zosię Samosię", "Danusię", "Pchłę Szachrajkę", "Jeżykową" i "Małgosię".

 

Podczas obchodów Światowego Dnia Drzewa - 11.10.2021 roku zasadziliśmy jabłonkę "Agatkę".

 

Dnia 6.10.2022 roku podczas Rodzinnego Pikniku zasadzono kasztanowca "Stasia Pytalskiego".

 

Część ogrodu zagospodarowano na zakątek warzywno - owocowy. Na wiosnę 2023 roku powstał róznież ziołowy krąg z wieloma odmianami mięty i ziół używanych przez przedszkolną kuchnię do przyrządzania posiłków.

 

W dniu 10.10.2023r. w Ogrodzie Doświadczeń Pana Jana tradycyjnie podczas Pikniku Rodzinnego zostało posadzone drzewo. W tym roku był to ORZECH symbolizujący: zdrowie, stabilność, dobre samopoczucie. Otrzymał imię: ADAŚ NIEZGÓDKA - bohatera Akademii Pana Kleksa, autorstwa Naszego Patrona Jana Brzechwy.

 

 

 

SPORTOWA PRZYGODA PRZEDSZKOLAKÓW Z VEOLIĄ

 W październiku 2019 roku Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr 9  im. Jana Brzechwy w Chrzanowie rozpoczęły sportową przygodę z Kosmiczną Akademią Ruchową. Udział w programie poprzedzony był konferencją Sportowej Akademii Veolia Junior w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, w której uczestniczyła Dyrektor Przedszkola – Agata Noszczyk. W programie brały udział 5 i 6 latki z najstarszej grupy przedszkolnej. Koordynatorem przedsięwzięcia była nauczycielka Anna Tylicka, która zmodyfikowała program wprowadzając do niego elementy jogi dla dzieci („Joga Małych Stópek”).

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Urzędzie Stanu Cywilnego w Chrzanowie przedszkole zostało nagrodzone pierwszym miejscem i otrzymało bon o wartości 500 zł na zakup sprzętu sportowego. Placówka wzbogaciła się m.in. o bramki, kamizelki, rękawice i piłki do gry  w piłkę nożną oraz klocki i paski do jogi.

Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku Przedszkolaki wzięły udział w Veoliadzie – Olimpiadzie Przedszkolaków on-line. Przez trzy tygodnie dzieci poznawały wybrane dyscypliny sportowe. Rolę koordynatora przedsięwzięcia pełniła ponownie nauczycielka Anna Tylicka, która wykazała znaczącą rolę jogi (rozciągania, relaksacji) dla zdrowia sportowca. Joga poprzedzała i kończyła treningi. Przedszkolaki relaksowały się na świeżym powietrzu przy dźwiękach dzwonków Koshi, Zaphir i bębna TUNK DRUM. Do udziału w konkursie przesłano filmik podsumowujący udział w Veoliadzie, którego hasłem przewodnim było: Wszyscy jesteśmy zwycięzcami! Przedszkole zdobyło pierwsze miejsce wśród przedszkoli z Chrzanowa i zamierza kontynuować współpracę ze Sportową Akademią Veolia.